Mrtvé moře

Mrtvé moře – v podstatě slané jezero – se nachází na nejníže položeném místě na Zemi (cca 400 metrů pod úrovní Středozemního moře), na izraelsko-jordánském pomezí, v aridním severním výběžku Velké příkopové propadliny.

Hloubka Mrtvého moře dosahuje až 365 m, má rozlohu 1050 km2, objem vody je asi 140 km3. Do Mrtvého moře ústí jediná řeka – řeka Jordán.

Stáří Mrtvého moře se odhaduje na více než 15 000 let. Po tisíce let se na mořském dně tvořila sedimentární vrstva, která nyní dosahuje tloušťky více než 100 m.

Mrtvé moře leží v oblasti s vysokou sluneční aktivitou (330 slunečných dnů v roce), malým množstvím srážek (přibližně 50 mm za rok), s minimálním množstvím škodlivého ultrafialového záření, průměrnou roční teplotou 22-24°C a suchým vzduchem, který je nasycený jódem, bromem a jinými minerálními prvky.

V Bibli je Mrtvé moře nazýváno „moře Arava“ nebo též „Východní moře“ a píše se v ní o jeho léčivé síle. Antický kronikář Josef Flavius ve svých spisech zmiňuje, že sůl Mrtvého moře se používala pro léčebné účely a přimíchávala se i do léků. Římané, pověstní svou láskou ke koupelím, budovali vodní lázně, kde využívali jak vodu Mrtvého moře, tak minerální bohatství této oblasti. Dokonce i slavná egyptská královna Kleopatra používala minerály vody Mrtvého moře k ozdravným a kosmetickým účelům.

Také současná věda zaznamenala blahodárné účinky Mrtvého moře. V roce 1967 byl zahájen oficiální vědecký výzkum této oblasti.

Nejunikátnější na Mrtvém moři je jeho voda. Je to vysoce koncentrovaný roztok solí a mikroprvků, přičemž obsah solí se zvyšuje směrem dolů od hladiny moře, kde jejich koncentrace činí 30 % až do hloubky, kde je to 40-42 %. Ve vodě Mrtvého moře je rozpuštěno asi 50 miliard tun minerálů cca dvaceti různých druhů. Mrtvé moře obsahuje vysokou koncentraci iontů sodíku, draslíku, magnézia, vápníku, bromu a široké spektrum dalších makro a mikro- elementů. Obsah draslíku (K) v Mrtvém moři je dvacetkrát vyšší, než Atlantském Oceánu, obsah magnézia je třicet pět krát vyšší, vápníku čtyřicet dva krát vyšší bromu až osmdesátkrát vyšší. Jde o minerály, které mají velice pozitivní účinky na lidský organismus a jsou pro něj nenahraditelné. Proto jsou produkty, které využívají blahodárné vlastnosti vody a minerálů Mrtvého moře tak účinné a jedinečné.