Mrtvé moře

Skutečný zázrak přírody, je považováno za nejstarší a největší přírodní lázně (SPA*) * na světě.  (* SPA – z latinského Sanus Per Acquam –

„Léčit skrze vodu“.)

Historie

Blahodárné vlastnosti Mrtvého moře jsou známé už od starověku. Starověké národy vybudovaly na pobřeží Mrtvého moře lázně a speciální koupele, kde využívaly bahno a mořskou vodu k ozdravení a posílení těla. Před dvěma tisíci lety antický historik Josephus Flavius zaznamenal, že i sám král Herodes navštívil minerální prameny Mrtvého moře, kde se léčil a relaxoval. Také egyptská královna Kleopatra využívala bahenní zábaly a koupele v Mrtvém moři, protože věřila v  jejich omlazující účinky na celé tělo.

Geografie

V hebrejštině se Mrtvé moře nazývá „Jam Hamelach“, což v překladu znamená „moře soli“.

Mrtvé moře neodtéká, správně by se tedy mělo nazývat spíše slaným jezerem. Jeho rozloha je 1050 km2 , jeho délka 76 km, šířka 17 km a jeho hloubka dosahuje až 365 m.  Povrch leží 392 m pod hladinou moře a jeho dno dalších 398 m pod hladinou světového oceánu.

Mrtvé moře se nalézá v jihozápadní Asii, na hranicích Izraele a Jordánska v syrsko-africkém zlomu tektonického pásu.

Voda Mrtvého moře

Mrtvé moře je velmi bohatým zdrojem minerálů a stopových prvků. Tyto důležité látky se nachází v mořské vodě a minerálním bahnu. Po tisíce let naplňovaly  Mrtvé moře termální prameny. Pouštní klima způsobuje, že se voda Mrtvého moře vypařuje,  minerály se usazují a hromadí a proto je koncentrace minerálních látek v Mrtvém moři desetkrát vyšší, než v jiných mořích a oceánech.

Je třeba zdůraznit vysoký obsah iontů sodíku, draslíku, vápníku i hořčíku, vápníku i bromu v Mrtvém moři.  Složením těchto mikroelementů je voda Mrtvého moře identická s lymfou a krví lidského organismu. Obsah draslíku (K) v Mrtvém moři je 20-krát vyšší, než v Atlantickém oceánu, obsah hořčíku je (Mg) 35-krát vyšší, obsah vápníku (Ca) 42-krát vyšší a obsah bromu (Br) až 80-krát vyšší. Složení solí Mrtvého moře se liší od ostatních solí naší planety. Teplota vody se pohybuje  v rozmezí od 19 °C v únoru do cca  31 °C v srpnu.

V Mrtvém moři je život!

Až donedávna vědci předpokládali, že v Mrtvém moři není žádný živý organismus.  Bylo těžké uvěřit, že v podmínkách s tak vysokou koncentrací soli může existovat něco živého. Přesto se biochemikovi a mikrobiologovi Benjaminu Elazari Volcanimu a následně i dalším vědcům podařilo prokázat, že v Mrtvém moři život existuje! V Mrtvém moři totiž žijí jednobuněčné řasy  – prokaryoty, které jsou nejstaršími žijícími buňkami na Zemi. Nazývají se Archebakterie.

Archebakterie jsou jediné známé žijící organismy v Mrtvém moři již po tisíce let.

Přežívají v extrémně slané mořské vodě, což dokazuje jejich vysokou odolnost vůči nehostinným podmínkám vnějšího prostředí.

Regenerační vlastnosti

Současné výzkumy potvrzují, že jedinečné složení minerálů (makro i mikroprvky), obsažených v soli Mrtvého moře pomáhají proti rozvoji mnoha zdravotních problémů. Voda Mrtvého moře působí proti alergiím, lupence, zlepšuje krevní obraz, látkovou výměnu, uklidňuje nervovou soustavu, vyživuje pokožku a podporuje její elasticitu.

Kloktání ústní vody s vodou a solí Mrtvého moře chrání před nachlazením a bolestmi v krku.

Bahno Mrtvého moře napomáhá hojení ran, vyživuje vlasové kořínky a snižuje výskyt lupů. Dále regeneruje pleť , podporuje její pružnost a vyhlazuje vrásky. Zklidňuje při migrénách a bolestech hlavy.

Aplikace bahenního zábalu na záda a klouby se osvědčila při artritidě, zánětu kostí a nervů, při revmatismu, stresu i nespavosti.

Existuje mnoho důvodů, proč má právě Mrtvé moře tyto unikátní vlastnosti. Jedním z nich jsou výjimečné klimatické podmínky:

  • 330 slunečných dní v roce,
  • v průměru méně, než 50 mm srážek za rok,
  • vysoký barometrický tlak, nízká vlhkost vzduchu, intenzivní odpařování v kombinaci s vysokou koncentrací bromidu  –  podporuje metabolizmus, prokrvuje cévy a normalizuje činnost nervové soustavy.  To vše ještě znásobené vysokým množstvím minerálů ve vodě, přefiltrovaných troposférou slunečního záření a pouštního vzduchu, přitahuje každoročně na toto jedinečné místo tisíce turistů.